Kümme kümmet (5) – Lauamängud

Viies postitus sarjast: kümne-asja-nimekiri-mingil-teemal. Endiselt ei hakka “Kõige-kõigema” järgi järjestama vaid laon lihtsalt meenuvas need siia..

Piirdun kümne lemmikmängu valimisega nende seast, mida ise oman. Mis jätab kümne seast välja näiteks Dixit-i, Jack-i jms tore-toredad mängud. (ps. seal oman-nimekirja lingil pöörakem tähelepanu, et osa asju on mitte veel omatud.. vaid alles wishlistis). 62 on siiski olemas.

Iga kord oleneb mänguvalik tujust, mängjate arvust, seltskonnast.. kas on isu mängida “joogimängu, strateegiamängu või mälumängu” jms. Niisiis pole mul endal ka päris lemmikmänge valitud vaid kõige lemmikumad, mille seast valida.

1. Katani asutajad.
katani-asustajad
2-4 mängijale. Meie seltskonna lemmikmäng vist, isegi T. oli esimesed 60 korda ilma nurinata nõus seda mängima :D. Kuigi ma enamasti selles pähe olen saanud, meeldib ikkagi.  Ja reeglid on mõnusalt arusaadavad.
Mängu sisuks on.. osta-müü ja vahet ja ehita külasid ja linnu ja kogu punkte.. enamvähem. Majandusmäng, nagu Joseph seda hellitavalt nimetab.

Ps. Ma pole kohanud teist mängu, mis nii hästi poisslastele(=noormeestele) peale läheks. Kõigile neile on meeldinud seni.
Mängu lisa “Meresõitjad” jäi mitmel korral rahapuudusel raamatupoest ostmata. Ükskord lauamängupoes sattusin seda jälle silitama ja siis tuli müüja, kes mainis ära, et kui mul on Asutajate uuem versioon (nagu pildil), siis ma ei saagi seda mängulisa osta sest see ühtib hetkel ainult vanema versiooniga. Heh.. mõtle kui olekski mõnest muust poest ära ostnud, kus sellist infot ei omata?! Valus tüng oleks olnud. PS. Edit: (september 2013) nüüd on asutajate uuele versioonile ka Meresõitjate laiend olemas!

2. Golden City.
golden_city
3-4 mängijale (aga olen 2-kesi ka mänginud ja täitsa tip-top). Kuldne linn on oma olemuselt Katanile sarnane.. ehita poode jms, ainult natuke rohkem reegleid (aga mitte nii palju rohkem, et hullult raske oleks). Kunagi olin hullult tubli ja tõlkisin enda jaoks reeglid ära ka eesti keelde. Lahkelt sheerin kama, aga ei vastuta.

3. Skyline 3000.
skyline
2-4 mängijale. Golden Cityga sama tootja mäng, mis muudab selle mingi nurga alt veidi sarnaseks. Sisuks on linna erinevatesse kvartalitesse pilvelõhkujaid püstitada. Mida pikem, seda uhkem. Ja pargid, kaubamajad jms ka ümbruskonda. Täitsa torekas. Reegleid tõlkida pole viitsinud.

4. Baila Afterparty
baila

Seltskonnamäng 2-8 mängijale, kuigi pakun, et ainult kahekesi suht igav ilmselt. Võib mängida koos (eraldi müüdava) Baila joogikaartide mänguga, või ilma). Mäng  koosneb erinevatest ülesannetest, mida täites on Sul võimalus plusspunkte teenida (või mitte miinuspunkte saada). Ja mängu võidab enim punkte kogunud mängija. Mäng on üsna aeganõudev, aga lõbus. Ülesanded pole, enamasti, midagi kaelamurdvad. Stiilis: mine kasta lilled ära.. või tee endale fooliumist müts.. või kilekotist püksid.. joonista vuntsid.. näita tantsu.. klopi naabri uksematt tolmust puhtaks.. Mina olen ühe laupäeva keskööl selle mängu ajal saatnud tolleaegsele ülemusele SMSi “Soovita mulle häid puhkusekohti”, sest mäng käskis :P. Ta soovitas Hispaaniat või Saaremaad :)

5. Pöörane Alias.
alias
Mitte segamini ajada Vallatu aliasega. Seltskonnamäng taaskord. Aga kui tavalises Aliase-mängus oled harjunud sõnu tulistastama nii, et saad oma korra ajal 10-15 sõna seletatud, siis siin.. kui jõuad 4 ära seletatud, oli hea ring :D. Mängulaud on õnneks väiksem. Aga aeganõudev on hoopis tegevus-ülesanne, mida oma mängukorra ajal täitma peate.. näiteks: “Seleta ühel jalal hüpates ja nimetissõrme ninal hoides. Võid hüppamise ajal jalgu vahetada!”; “Seleta avatud suuga”; või sellised… VäikeFränky-le näiteks meeldis pärast iga ära-arvatud sõna pikali kukkuda ja põrandal vedeledes suust nähtamatuid mullikesi välja ajada. On ju tore mäng?! 😀

6. Imago
imago

Veel üks seltskonnamäng 3-8. mängijale. Mängulauale (välisringil on selleks 8 ruudukest) kirjutatakse (kaasasoleva markeriga, mis tuleb pärast jälle maha) kõigi mängijate nimed. Kui mängijaid on vähem kui 8, täidetakse ülejäänud ruudud kas ühiste tuttavate nimedega, keda kõik mängijad teavad.. või kuulsuste nimedega. Täringut veeretades liigub valge nupp mööda seda nimedega ringi ja nii selgub, millise nime kohta küsimus käib. Näiteks: Kui neiu X oleks loom, siis kes neist: 1. koer, 2. lehm, 3.  siil, 4. kaelkirjak, 5. elevant, 6. tiiger, 7. uruhiir, 8. kass. Ja kõigil mängijatel on olemas numbrikaardid 1-8… vaikselt valitakse välja, mis nr nende endi meelest õige on ja näidatakse siis koos. Oletame, et 4 inimest (ehk siis enamus) pakkusid lehm, ja ülejäänud mingeid teisi loomi. Edasi (mängulaua keskmisel spiraalringil on iga mängija nupp) saavad enamus, kes ühtemoodi pakkusid. Vahet ei ole, et neiu x ise tiigrit pakkus. Tema siis edasi ei pääse, kui ta enamuse hulka ei kuulnud. Mäng on päris lõbus :).

7. Carcassonne. +mängulisad.
carcassonne
Maa-ehitamine ja omastamine. Ehita järjest suuremaid linnu ja pikemaid teid ja kloostreid, aga vaata, et sa need võimalusel ikka ära lõpetad, muidu võid vähem punkte saada. Mängule on olemas ka paljupalju lisasid. Meie mingil-ajal lemmikmäng vist, aga nüüd pole mõnda aega mänginud, sest sai vist vahepeal liiga palju :D. Mary kaasa R. sai meilt ka Carcassonne-pisiku ja Mary oli pärast seda umbes sama kuri, nagu R. oleks suguhaiguse saanud :D… ja seda ainult selle pisiasja pärast, et R. mängu ja hunniku lisasid kokku ostis ja teda kogu aeg mängima sundis. Kökimöki :P.

8. Ticket to ride (Europe). + lisakaardid 1912.
ticket
Erinevate linnade vahel raudteede ehitamine. Selleks on imearmsad väikesed plastmassist rongivagunid :). Aga vaata ette, et mõni sõber (häh, sõber või asi!) Sinu teed kinni ei ehita.. muidu pead ringiga minema hakkama. Ei ole keeruline ja on tore-tore. Kahju, et marukallis, muidu tahaks lisaks Euroopale veel Põhjamaade versiooni ja USA versiooni ja nüüd on uued.. India ja Aafrika mängulauad ka väljas (neil peavad mini-vagunid juba endal põhimänguga olemas olema). Ja sarnase põhimõttega (aga teise tootja) lennukimäng on nüüd ka olemas. iwant!

9. Cluedo. (ehk Clue)
cluedo

Oi, kus ma seda kunagi Eestist taga otsisin. Ei leidnudki. Eesti/inglisekeelset versiooni ei leidu. Vene-keelsed on küll, aga minu vene keele oskusega… nüüd, kus pole enam vaja reeglitega tutvuda, saaks hakkama. Siis mitte. Nii tuligi mängu T. kes selle inglismaalt kingituseks tellis. Muhedas raamatu-karbis pealegi :). Mäng ise on detektiivimäng, vähemalt 3-le mängijale. Sinu eesmärk on kõige esimesena välja selgitada, kes tappis mr. Black-i? Millise relvaga? Ja millises ruumis mõrv toimus? Vajab loogikat ja pisut õnne. Suht kiire ja põnev mäng :).

10. Scotland Yard.
scotland
Veel üks detektiivimäng. 3-6 mängijale. Mängulauaks on Londoni kaart (Kikuriinul läksid raudselt kõrvad kikki sellepeale ja elus esimest korda kaaluks ta vabatahtlikult mõne lauamängu proovimist :D).. Üks mängijatest on pätt, salapärane Mister X. Ülejäänud mängijad on detektiivid, kelle eesmärk on mängu (~25 käiku) jooksul mr.X kinni nabida. Aga nad ei tea, kus X on, sest X näitab ennast  u. iga viienda käigu tagant ja haihtub siis uuesti. Lisaks on tal liikumiseks piiramatult pileteid ja lisaboonuseid, samal ajal kui detektiividel on piiratud kujul liikumisvõimalusi (palju taksopileteid (=1 “peatusevahe”); natuke vähem bussipileteid (= mitu vahet, aga tee algab ja lõppeb ainult bussipeatusest) ja ainult 4 metroopiletit (= päris pikk teekond, aga algab ja lõppeb ainult metrooojaamas). Päris põnev on. Parim on minu arust4 mängijaga, (üks neist pätt ja 3 pollat) sest vähemate-rohkematega pääseb X liiga kergelt pakku.. või saab Xi liiga kergelt kätte.

Djaaa.. tegelikult tuleks umbes kümme mängu veel, mida väga mängida meeldib, aga tulistasin 10 esimest meenujat kirja.. Mexican train, Paris-Paris, Pylos, Quarto, Qioxo, Monopoly, Rummy, Pirates III, Skip-BoScrabble, Elas kord, Euroopa reis, A-Ü.. jne…

Ps. Kas keegi Lübeck´it oskab mängida? Ma ei oska 😀 Aga mängu olen ka alles 3 aastat omanud ju.. aega on.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s