Raamat… “The Fault in Our Stars” / “Süü on tähtedel”

Tavaliselt ma ei viitsi teiste raamatuarvustusi vms lugeda…  Sest, tihti kirjutatakse pmst igast raamatust, mida loeti ja siis ma ei suuda nende vahel valida, et huvitav, milline neist siis tõesti väga hea oli/on?! Sellepärast kirjutan ma ise raamatusoovitusi ainult siis, kui ma avastan midagi, mida terve maailm peaks lugema, sest muidu on mul süümekad, et ma ei ole nendega midagi NII võrratut jaganud.

Seekordseks avastuseks on John Green´i “Süü on tähtedel“… Võimalik, et eestikeelne raamat on ka väga hea tõlkega jms, aga minu versioon oli seekord hoopis inglisekeelne audioraamat “Fault in Our Stars“. Olen selle versiooniga super-rahul. Pakun, et see just võimendas vaimustust veelgi. Mulle meeldis, kuidas Kate Rudd´i lugemine selle kuidagi “elavaks” muutis… Ja raamatus on nii palju metafoore ja kõnekäände ja pikki tsitaate, mida võib olla väga keeruline, kui mitte võimatu eesti keelde tõlkida. Aga jah, ma pol eestikeelset lugenud, võimalik, et tegin praegu tõlkijale liiga, ja e.k. versioon on täpselt sama hea, kui mitte parem. Ja kui te hindate oma inglise keele oskust mitte nii heaks, et pikki kiireid arutlusi maailmast mõista, siis soovitan emakeele juurde jääda.

Kuulasin selle eile läbi. Täna alustasin uuesti. Just nimelt selle pärast, et seal on nii palju nüansse, et… mõni asi vajab teistkordset kuulamist, et kohale jõuaks.

Kunagi meeldis mulle (okei, siiani meeldib VÄGA, aga see on läbimüüdud ja ma ei leia seda kusagilt 😦) David Hill´i raamat “Näeme veel, Simon!(kellelgi pole seda raamatut üle?!), sest see oli mõtlemapanev ja kurb… aga samas nii naljakas. On vähe raamatuid, mida lugedes ma nii palju naernud oleks. Või nutnud.

“Süü on tähtedel” on samasugune. Täis musta huumorit. Täpselt minu tassike teed. Ma olen nimelt selline… lugupidamatu, kellele meeldib teha nalja asjade üle, millega ei naljatata. Näiteks on üks parimaid huumoreid päris-elust minu meelest VäikeseFränky sõbra tsitaat, kes teda kohates hüüab, et “Tsau, Fränky, ikka oled pime vä?“… Ilmselgelt ei läheks sellist nalja muidugi igale ühele tegema, aga Fränkyle võib 🙂 Sest ta on sama lugupidamatu kui mina. Või siis külmetuseköhaga poetatud tsitaadid, et “Ähh, egas kopsuvähk põle veel kedagist tapnud” vms. Aga jah, kui isegi huumorit teha ei tohi ja kõige ja kõigi üle kogu aeg muretsema peab, siis on ju elu veel masendavam, kui ta muidu on. Onju?!

Palju mõtlemapanevat on ka. Ja noh, ei pea vist välja ütlemagi, et palju kurba on ka. Aga ma soovitan. Vägavägavägavägaväga.

Kinodes jookseb see film nüüd ka. Ilmselgelt ma tahan seda näha, kuigi olen enam kui kindel, et see pole ligilähedanegi raamatule. Umbes nagu Potterifilmid ei küündi raamatuteni absoluutselt.  Või Videvik. (Kellele ei meeldi ei Potter ega Videvik, siis “Süü on tähtedel” on hoopis “teist masti raamat”, FYI)

Otsisin välja ka mingi hulga (inglise keelseid) tsitaate… Vältides neid, mis raamatut väga spoilerdasid (sellepärast soovitan ka enne lugemist mitte ise rohkem tsitaate otsida).. Kuigi ma usun, et ilma lugemata pole need katked päris see… Aga natuke vihjavad stiilile ikkagi 🙂

_   _   _   _   _   _   _   _   _   _   _   _   _   _

“Without pain, how could we know joy?
This is an old argument in the field of thinking about suffering and its stupidity and lack of sophistication could be plumbed for centuries but suffice it to say that the existence of broccoli does not, in any way, affect the taste of chocolate.”
(- John Green, The Fault in Our Stars)

***

May I see you again?” he asked. There was an endearing nervousness in his voice.
I smiled. “Sure.”
Tomorrow?” he asked.
Patience, grasshopper,” I counseled. “You don’t want to seem overeager. ”
Right, that’s why I said tomorrow,” he said. “I want to see you again tonight. But I’m willing to wait all night and much of tomorrow.
I rolled my eyes.
I’m serious,” he said.
You don’t even know me,” I said. I grabbed the book from the center console. “How about I call you when I finish this?”
“But you don’t even have my phone number,” he said.
I strongly suspect you wrote it in this book.”
He broke out into that goofy smile. “And you say we don’t know each other.”
(- John Green, The Fault in Our Stars)

***

Some tourists think Amsterdam is a city of sin, but in truth it is a city of freedom. And in freedom, most people find sin.
(- John Green, The Fault in Our Stars)

***

It’s just that most really good-looking people are stupid, so I exceed expectations.”
“Right, it’s primarily his hotness,” I said.
It can be sort of blinding,” he said.
“It actually did blind our friend Isaac,” I said.
Terrible tragedy, that. But can I help my own deadly beauty?
“You cannot.”
“It is my burden, this beautiful face.”
“Not to mention your body.”
“Seriously, don’t even get me started on my hot bod. You don’t want to see me naked, Dave. Seeing me naked actually took Hazel Grace’s breath away,” he said, nodding toward the oxygen tank.
(- John Green, The Fault in Our Stars)

***
Because you are beautiful. I enjoy looking at beautiful people, and I decided a while ago not to deny myself the simpler pleasures of existence
(- John Green, The Fault in Our Stars)

***

Headline?” he asked.
“‘Swing Set Needs Home,'” I said.
“‘Desperately Lonely Swing Set Needs Loving Home,'” he said.
“‘Lonely, Vaguely Pedophilic Swing Set Seeks the Butts of Children,'” I said.”
(- John Green, The Fault in Our Stars)

***

“I told Augustus the broad outline of my miracle: diagnosed with Stage IV thyroid cancer when I was thirteen. (I didn’t tell him that the diagnosis came three months after I got my first period. Like: Congratulations! You’re a woman. Now die.)”
(- John Green, The Fault in Our Stars)

***

“I was blind and heart broken and didn’t want to do anything and Gus burst into my room and shouted, “I have wonderful news!” And I was like, “I don’t really want to hear wonderful news right now,” and Gus said, “This is wonderful news you want to hear,” and I asked him, “Fine, what is it?” and he said, “You are going to live a good and long life filled with great and terrible moments that you cannot even imagine yet!”
(- John Green, The Fault in Our Stars)

***

Thank you for explaining that my eye cancer isn’t going to make me deaf. I feel so fortunate that an intellectual giant like yourself would deign to operate on me.
(- John Green, The Fault in Our Stars)

***

What am I at war with? My cancer. And what is my cancer? My cancer is me. The tumors are made of me. They’re made of me as surely as my brain and my heart is made of me. It is a civil war, with a predetermined winner.”
(- John Green, The Fault in Our Stars)

***

“What’s that?”
“The laundry basket?”
“No, next to it.”
“I don’t see anything next to it.”
“It’s my last shred of dignity. It’s very small.”
(- John Green, The Fault in Our Stars)

***

We are literally in the heart of Jesus,” he said. “I thought we were in a church basement, but we are literally in the heart of Jesus.
Someone should tell Jesus,” I said. “I mean, it’s gotta be dangerous, storing children with cancer in your heart.”
I would tell Him myself,” Augustus said, “but unfortunately I am literally stuck inside of His heart, so He won’t be able to hear me.”
(- John Green, The Fault in Our Stars)

***

“I hadn’t been in proper school in three years. My parents were my two best friends. My third best friend was an author who did not know I existed.
(- John Green, The Fault in Our Stars)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s